Təlimin təşkilinə verilən tələblər
Təlim məqsədləri kompleks (inkişafetdirici, öyrədici, tərbiyəedici) şəkildə həyata keçirilir, real nəticələrlə yekunlaşan müəllim və şagird fəaliyyətini əhatə edir.
Bütün şagirdlərə eyni təlim şəraiti yaradılır və pedaqoji proses onların potensial imkanları nəzərə alınmaqla tənzimlənir;
Tədris və təlim işi şagirdlərin maraq və tələbatlarının ödənilməsinə, onların istedad və qabiliyyətlərinin, potensial imkanlarının inkişafına yönəldilir.
Şagirdlərin idrak fəallığı izlənilir, nailiyyətləri təhlil edilir, bilik, baçarıq və vərdişlərinin inkişaf səviyyəsi tənzimlənir.
Şagirdlərin təlimə marağının artırılması üçün onların fəaliyyətindəki bütün irəliləyişlər qeyd olunur və dəyərləndirilir.
Pedaqoji proses münasib maddi-texniki baza əsasında və sağlam mənəvi-psixoloji mühitdə təşkil edilir.
Məzmun standartlarının reallaşmasına
xidmət edən məqsədlərdir
xidmət edən məqsədlərdir
• Məzmun standartlarının qismən və ya bütövlükdə reallaşmasının müəyyən edilməsi
• Məzmun standartlarındakı ümumi məsələlərin mövzu baxımından xüsusiləşdirilməsi
• Məzmun standartında biliyin kateqoriyası (deklarativ, prosedural, kontekstual) və bacarığın xüsusiyyətlərinin (idraki, emosional, psixomotor) təlim məqsədində əks etdirilməsi
Dərs dinləmə vərəqi
____________rayonu_______№li_____________
Sinif müəllimi______________________________
Dərsin mövzusu____________________________Standart________________
N
|
Dərs dinləmənin parametrləri
|
Qeydlər
|
1
|
Standartların düzgün seçilməsi
| |
2
|
Məqsədin standarta uyğunluğu
| |
3
|
Məqsədin reallaşdırılması üçün əlverişli forma və üsulların seçilməsi
| |
4
|
Fəndaxili və fənlərarası inteqrasiya
| |
5
|
Resurslardan məqsədəuyğun
istifadə
| |
6
|
Motivasiyanın məqsədəuyğun qoyulması
| |
7
|
Tədqiqat sualının təlim
məqsədinə uyğunluğu
| |
8
|
Təlim tapşırığının problemin həllinə istiqamətlənməsi və şagirdlərin potensial imkanlarına uyğunluğu
| |
9
|
Məlumat mübadiləsi mərhələsinin təşkili (şagirdlərin təhlil etmə və təqdim etmə bacarığı)
| |
10
|
Məlumatın müzakirəsinin təşkili
| |
11
|
Ümumiləşdirmə və nəticə
| |
12
|
Qiymətləndirmə meyarlarının düzgün müəyyən edilməsi (qiymətləndirmənin təlim boyu aparılması)
| |
13
|
Yaradıcı tətbiqetmə tapşırıqlarının düzgün verilməsi.
| |
14
|
Müəllim nitqinin aydınlığı
| |
15
|
Dərsdə vaxtdan səmərəli istifadə Şagirdlərdə əməkdaşlıq bacarığının formalaşdırılması
|
Hiç yorum yok:
Yorum Gönder